Všeobecný pokec tykající se Androidu :)
57 příspěvků

Xperia mini (/pro)

Všeobecný pokec tykající se Androidu :)
Uživatelský avatar
Rampa McKvák
Mobil Guru
Zařízení:
SE Xperia mini pro
Příspěvky:
103
Registrován:
04. 02. 2009 18:09
Odesláno:
24. 08. 2011 19:50
Xperia mini (/pro)
Hoj,
Není to zas tak dávno, co jsem koupil X10 mini, a jsem z telefonu naprosto nadšen. Je to můj první Android a možnosti mě ohromily. Nicméně teď mi začíná chybět vysouvací hardwarová klávesnice, protože ta virtuální na malém displeji je i na šířku prostě dementní, a i když toho moc nenapíšu, uvítal bych zmíněnou hardwarovou, jako má verze Pro. Naštěstí jsem se rozhodl počkat s nákupem X10 mini pro až do výplaty, abych postřehl, že SE vydal nástupce.
Nyní proto plánuji koupit Xperii mini pro, vlastně ať si říká kdo chce co chce.
Ale rád bych se vás tady na pár (většinou hloupých) věcí zeptal.
Nekupuju si nový telefon často - a když ano, tak to zatím byl vždy menší a lehčí. Velikost překousnu, ale Xperia mini pro je o nějakých 50 gramů těžší než X10 mini, což podle mě není málo (při 90g, co X10 mini váží). Otázka na ty, co kupují telefony často: Bude mě to hodně štvát?
Procesor se zlepšil ze 600MHz na 1GHz, přijde mi to jako znatelné zlepšení, ale opět o tom vím prd, bude znatelné zrychlení? Možná že rozjedu hry, co jsem nerozjel, ale to mě zas tak netrápí, spíš mi jde o rychlost widgetů apod.
Místo Androida 2.1 je Gingerbread, nevím jak velký je mezi nimi rozdíl, nejsem pokročilý uživatel, předpokládám že si telefon budu muct vypiplat k obrazu svému stejně jako na 2.1, akorát mám lehké obavy aby taky nebral víc z výkonu telefonu..? (root neplánuji)
S hardwarovou "plnohodnotnou" klávesnicí u telefonů taky nemám zkušenost, myslím že si zvyknu rychle, ať už to nakonec bude qwertz nebo qwerty. Předpokládám že se na tom píše líp než na virtuální klávesnici na displeji, že ano?
Taky jdem vždy měl jistou averzi k vysouvacím telefonům. Není ten mechanismus náchylný k ošoupání nebo jinému opotřebování?
A senzorové tlačítka pod displejem... Jak vlastně fungují? Jsou to normál dotykové plochy? Jak je na tom jejich funkčnost ve srovnání s mechanickými tlačítky?
Cena je 6550Kč, podle mě fajn cena, vzhledem k tomu že X10 mini mě stál nějakých 5 tisíc.
Díky za váš čas strávený čtením a případným odpovídáním na moje blbé dotazy.
Mobil Guru
Erunable
Mobil Plus User
Zařízení:
SE Xperia X10i 2.3.3
Příspěvky:
62
Registrován:
25. 01. 2011 18:00
Odesláno:
05. 09. 2011 21:18

Re: Xperia mini (/pro)

Ahoj, takze k tvojim otazkam.

Funkcnost a rychlost systemu (telefonu) sa ti veeelmi viditelne zlepsi, budes prekvapeny ;).
140g budes citit vo vrecku, ale nie je to nic strasne, zvyknes si rychlo (2-3 dni).
Ohladne Android systemu Gingerbread (2.3), je ovela rychlejsi ako Éclair (2.1) a prinasa nove funkcie oproti 2.1 ako napriklad
prenosny hotspot wifi (mozes si zo svojho telefonu urobit Wifi router)
USB Tethering - vytvoris si zo svojho mobilu Modem pre pocitac
--- na tieto dve veci potrebujes mobilny internet, s wifi dalsou to nefunguje, ale nie som si isty, neskusal som to.
A samozrejme, je ich o hodne viac.
Plnohodnotna HW klavesnica je ta najlepsia mozna vec aka u smartphonov existuje, pretoze na tom pises rychlo, bez preklepov a hlavne pohodlne.
Nachylnost sa tu uz riesila u minulych mini pro, je mozne, ze ti to bude trosku povolovat (oproti uplne novemu telefonu), ale nemalo by to byt nic strasne.
Senzorove tlacitka - kapacitne tlacitka funguje uplne normalne ako cely dotykovy display. A funkcnost? Rovnaka, len sa ti moze obcas stat, ze nechtiac stiknes tlacitko, ked budes prechadzat prstami ponad neho.

Snad som odpovedal na vsetko (: , Erunable.
Mobil Plus User
Uživatelský avatar
Rampa McKvák
Mobil Guru
Zařízení:
SE Xperia mini pro
Příspěvky:
103
Registrován:
04. 02. 2009 18:09
Odesláno:
08. 09. 2011 18:59

Re: Xperia mini (/pro)

Díky :)
Zrovna předevčírem jsem si ho už koupil.
Výkonnost je pro mě skutečně dechberoucí. Četl jsem, že to má procesor Snapdragon a grafiku Adreno 205, ať už to znamená cokoliv, v sekci o hrách jsem na tyhle pojmy často narážel, takže to asi budou lepší komponenty než "procesor o frekvenci 600MHz" a "zvládající i 3D hry a aplikace". Když budu mluvit o hrách, tak jsem čekal že na tom rozjedu něco víc než na X10 mini, ale já na tom rozjedu všecko, co jsem zkoušel! (zatím jsem teda skončil na Galaxy on Fire 2) Navíc s multitouchem, který X10 neměla, je to super. Sice je nevýhoda že displej je malý a tak když v něm mám narvané dva palce, moc toho ze hry nemám, obzvlášť u zmiňované GoF, která má obrovské ovládací prvky. :D Když jsem měl X10 zapráskanou widgetama, zástupcema apod na několika plochách, už se občas znatelně sekala, hlavně při odemykání displeje. Tahle mašinka jede při stejném zatížení hladce. Super!
Moje první reakce při vybalení byla něco na způsob "OMG to je obrovský!" když jsem ji vzal do ruky, následovalo "OMG a jak těžký!"... No ještě jsem si na to nezvyknul. Skutečně malinká X10 mini byla v tomhle ohledu asi nepřekonatelná. Navíc Xperia mini pro je dost hranatá, blbě sedí v ruce. Další věc, konektory na horní straně. Kravina! Konektory na spodku, jako měla X10, byly výborné. Člověk sáhnul do kapsy a vytáhnul telefon rovnou v pozici pro používání, i když v něm měl píchlá sluchátka. Teď sáhnu do kapsy, musim ten obrovskej stroj otočit, vymotat se z kabelu a pak teprve používat. Další body dolů. Tlačítko na odemykání/vypínání je taktéž na horní straně. Je tam toho moc! Tlačítko je malé a blbě se mačká. Tlačítka hlasitosti jsou malé a stisk je nejistý, nedá se třeba zesílit přes kapsu apod. Špatné. Vysouvací mechanizmus, škoda mluvit. Jsem celý nesvůj z toho, že telefon není celistvý. Když telefon držím v ruce, mám ve zvyku do ho různě mačkat a tlačit náhodně prstama, a tady prostě cítím jak se to lehce hýbe, no nic moc. (ano, musím přiznat že dosud jsem měl vždy telefony s klasickou konstrukcí - nikdy žádné vysouvání ani ohýbání) I když to je skoro jako srovnávat tablet se stolním PC, ergonomie X10 byla prostě o 100% lepší.
Nový Android - já to nepoznám, nijak moc se v tom nerýpu. Vlastně jsem nepoznal ani rozdíl mezi 1.6 a 2.1, když jsem aktualizoval X10... V tomhle pro mě rozdíl nulový.
Hardwarová klávesnice... Jak mě vyloženě štvalo s prominutím dementní řešení klávesnice na X10 (ani při držení na šířku nebyla qwerty klávesnice), tak jsem z tlačítek naprosto odvařený. Rozložení je sice malinko jiné než jsem zvyklý, a hmatové záchytné body na F a J nejdou nahmatat (což je pro hmatové záchytné body docela zásadní nedostatek), ale i tak tu klávesnici miluju.
Ten mechanizmus vysouvání, kromě toho že mě štve při běžném používání, je super. Ve vysunutém stavu drží skvěle, zasunutá má malinkou vůli. Nic neskřípe, nedrhne ani nevrže. Zpracování super.
Dotykové tlačítka - kravina, blbost, hovadina... Kdo tohle vymyslel by měl dostat padáka... Mám ve zvyku po tlačítkách lehce přejíždět prsty třeba při čtení nebo koukání na videa nebo cokoliv, tady přejetí prstu stačí ke zmáčknutí tlačítka a nazdar, buď jdu o krok zpět nebo mi vyskočí přes obrazovku nabídka... Prostě blbost.
Ještě musím zmínit brutální rozdíl který jsem už nakousl - multitouch. Prohlížení webu o 100% lepší, na hry taky super. SE se chlubí nějakým Bravia displejem, za sebe musím říct že nevidím rozdíl... Displej má taky větší úhlopříčku (to je znatelné i pro mě) a rozlišení (vlastně nevidím rozdíl).
Při mojem uživatelském srovnání jsou Xperia X10 mini a Xperia mini pro vlastně vyrovnané. Mini pro skóruje super výkonností a v případě potřeby skvělou hw klávesnicí, naopak X10 mini boduje na straně ergonomie a i vzhledu.
Kdybych se měl rozhodnout znovu, asi bych si koupil jen X10 mini pro. Obětoval bych sice lepší Android (který stejně nevyužiju), mnohem větší výkon (využiju asi jen ve hrách, a moc toho nenapařím) a hlavně multitouch, na který se skutečně snadno zvyká, ale zvykl jsem si i na život bez něj. Koupě každopádně nelituju, cena nakonec byla jen lehce přes 6 tisíc, poměr cena/výkon je teda suprový (imho mnohem lepší než u ajfounů nebo třeba sgs2)

Toliko k mojí malé recenzi běžného uživatele a srovnání s podobným modelem nižší řady. :) (schválně jestli to někdo přečte :D)
Mobil Guru
mmm273
Mobil Plus User
Zařízení:
Sony Xperia S
Příspěvky:
90
Registrován:
12. 01. 2011 19:17
Odesláno:
16. 09. 2011 21:33

Re: Xperia mini (/pro)

nad tymto telefonom tiez uazujem, avsak chcem len verziu mini bez hw klavesky, v eshopocho stoji cca 180-190€ ... takze ked bude dostatok € kupujem, krasna biela verzia + zadny dark pink kryt :D
SE Xperia x10 mini pro ---> SE Xperia Mini (ST15i) ---> SE Xperia X10i ---> SE Xperia Play ----> Sony Xperia S .......
Mobil Plus User
Baba Jaga
Mobil Čumil Plus
Příspěvky:
5
Registrován:
10. 12. 2010 09:17
Odesláno:
23. 09. 2011 10:45

Re: Xperia mini (/pro)

Ahojte. Zaujíma ma nová verzia sony ericsson mini telefónu. čítala som totiž, že prehráva flash, a že má 1GHZ procesor. okrem toho samozrejme mnoho skvelých aplikácií. Zaujímalo by ma napríklad akú má výdrž batérie a že či ste pri použití nezaregistrovali nejaké chyby. ja som si už vyskúšala tento mobil, ale mala som ho v rukách asi 10 minút, z čoho nezistím priveľa o prípadných problémoch. oplatí sa za takúto cenu?
Mobil Čumil Plus
DannyBoy
Mobil Čumil Plus
Zařízení:
Sony ericsson xperia x10
Příspěvky:
5
Registrován:
23. 02. 2011 09:20
Odesláno:
23. 09. 2011 12:51

Re: Xperia mini (/pro)

Já vlastním xperia mini už asi dva týdny, tak ti snad budu schopen odpovědět. Co se týče výdrže, tak je na tom o hodně lépe, než můj předchozí Samsung Galaxy Ace. Ten jsem musel nabíjet každý den. Mini musím nabíjet každý druhý den, při normálním používání. Nezaregistroval jsem prozatím žádné problémy. Mini šlape velmi rychle, neseká se, a nejnovější android 2.3.3 zvládá úplně bezchybně. Podle mě se za tu cenu určitě vyplatí. Lepší telefon v takovéto cenně těžko seženeš.
Mobil Čumil Plus
Doxxik
Mobil Beginner
Zařízení:
HTC Kaiser (320x240)
Příspěvky:
36
Registrován:
28. 11. 2008 21:35
Odesláno:
24. 09. 2011 21:03

Re: Xperia mini (/pro)

Můžu se zeptat - jak hodnotíš hraní her a hry vůbec? Přemýšlím nad verzí bez HW klávecnice a tak by mě zajímalo, jak je na tom ovládání na tak malém display? A jde na tom většina her, i když je rozlišení pouze 320x240? (+případně dalšími postřehy nepohrdnu :) ).
Mobil Beginner
Uživatelský avatar
Warrier
Mobil Extra User
Zařízení:
Xperia X10 mini
Příspěvky:
512
Registrován:
09. 10. 2008 14:44
Odesláno:
25. 09. 2011 02:09

Re: Xperia mini (/pro)

K tomu multitouchu na X10 mini - lze udelat tzv. fake dual touch, coz znamena temer dokonalou simulaci pinch-zoomu (priblizovani dvema prsty). Super v galerii, prohlizeci a dost se hodi i napr. u angry birds. Nevim jak to funguje, uz bych se bez toho neobesel. Jen je potreba nahodit root a napr CyanogenMod ROM - navody nejsou slozite.

Ja mam X10 mini asi dva mesice a zatim musim rict, ze velka spokojenost. Telefon je opravdu maly, coz pro me neni na skodu (reakce okoli: "to je telefon jo?" :) ), vykon je opravdu super (HTC Wildfire bez grafickeho akceleratoru fakt nestiha a to stoji o cca 1000,- vic - lagy u Angry Birds a nedava snad zadne 3D hry), na velikost displeje jsem zvykly (Asus P320). Asi nejvetsi skodu shledavam v celkem malo RAM pameti, ze 128MB je volnych nejakych 36MB.
Co se tyce vydrze, nejdriv jsem byl v rozpacich s male kapacity baterky, ale muzu rict, ze vydrzi pri maximalni zatezi cca 1 den (wifi, parba, film), ale kdyz jej temer nepouzivam, tak je schopen vydrzet i 4 dny.
Kdybych si mel vybrat mezi Xperii X10 mini a Xperii mini, asi bych vzal verzi mini, ale k X10 jsem se priklonil, protoze se mi naskytla opravdu vyhodna nabidka - cca rok stary model, ve dokonalem stavu (je opravdu rozdil, kdyz telefon pouziva zena nebo chlap :-D ) za 2000,-. Za Xperii mini bych dal trojnasobek, takze nebylo co resit. Kazdopadne posledni modely on Sony Ericssonu jsou opravdu dobre :)
Mobil Extra User
lubci26
Mobil Čumil Plus
Příspěvky:
2
Registrován:
07. 12. 2010 09:05
Odesláno:
26. 09. 2011 10:30

Re: Xperia mini (/pro)

súhlasím s tebou, tie nové modely od sony ericssonu sú fakt dobré, teraz im nejak dobre ide. tomu sa teším, sony ericsson bol vždy mojou najobľúbenejšou značkou, čo sa týka mobilných telefónov. teraz sa tiež rozmýšľam nad kúpou nového fónu, preto čítam veľa recenzií o nových modeloch, a xperia mini sa mi strašne zapáčil. nedá sa to niekde lacnejšie kúpiť, ako 6000 korún? videla som, že u operátoroch ho nepredávajú, takže sa podívam na ponuky v e-shopoch :D inak diky za recenzie, veľa mi pomôžu pri vyberaní nového telefónu :D
Mobil Čumil Plus
DannyBoy
Mobil Čumil Plus
Zařízení:
Sony ericsson xperia x10
Příspěvky:
5
Registrován:
23. 02. 2011 09:20
Odesláno:
26. 09. 2011 14:22

Re: Xperia mini (/pro)

Doxxik:

No abych řekl pravdu, jelikož telefon ještě nemám tak dlouho, moc her jsem na tom ještě nezkuošel, a hlavně ne takových, na které asi myslíš :) Ztahoval jsem jenom free hry z marketu, a ty na něm šli bezchybně, vůbec se nesekaly. Na mojim předchozím telefonu (galaxy ace) se například v angry birds sekal každý třetí level přibližně. Tady vůbec. Co se ovládání týče, tak já si úplně bez hardwerové klávesnice vystačím. Na displeji se v pohodě dá napsat zpráva, a i hry se ovládají celkem v pohodě.
Mobil Čumil Plus
57 příspěvků