Všeobecný pokec tykající se Symbianu :)
40 příspěvků

N95

Všeobecný pokec tykající se Symbianu :)

Který by jste chtěli???

N95
24
83%
E90
5
17%
 
Celkem hlasů: 29
Uživatelský avatar
Rosa
Mobil Extra User
Zařízení:
Samsung Galaxy Note 3 32GB Black
Příspěvky:
806
Registrován:
27. 03. 2007 15:00
Odesláno:
28. 03. 2007 18:14
N95
Tak co na tento mobil říkáte podle me je super ale ohodnotte ho vy.A mohli by jste tu psat nejake ruzne recenze a tak ale pokud nechcete nemusite.A co rikate na E90 taky pekna ale jdu do N95ky.
Mobil Extra User
Uživatelský avatar
Durex
V.I.P.
Zařízení:
5230,
Příspěvky:
96
Registrován:
08. 03. 2007 15:06
Odesláno:
29. 03. 2007 16:36

Kód: Vybrat vše

Nokia N95, očakávaný smartfón s 5 Mpix fotoaparátom a extrémne bohatou funkčnou výbavou, sa začal konečne predávať. V Európe, ale nie na Slovensku. Tu sa ho oficiálne dočkáme najskôr koncom apríla. Avšak už aj v slovenských internetových obchodoch som N95-ku objavil, jedná sa o dovoz za cenu už od 25 000 Sk.

Kód: Vybrat vše

Základná charakteristika:

konštrukcia: vysúvacia,
OS: Symbian 9.x, S60 tretej generácie,

frekvencie: 850/900/1800/1900 MHz + UMTS/HSDPA
rozmery: 99 x 53 x 21 mm,
dĺžka otvoreného prístroja: ?
hmotnosť: 120 gramov,
displej: aktívny, 240 x 320 b., 16 777 216 farieb, uhlopriečka 66 mm, aktívny pohotovostný režim,
fotoaparát: 5 Mpix (2 592 x 1 944 b.), Carl Zeiss, LED blesk, makro, autofocus, záznam videa (VGA, 30 fps, stereo AAC zvuk),
predný fotoaparát: CIF (352 x 288 b.),
pamäť: 160 MB interná + 128 MB microSD (limit 2 GB),
správy: SMS, MMS (do 300 kB), CB, e-mail, PTT, RSS, instant messaging,
prenos dát: GPRS 4+3, EDGE 4+3, UMTS (384/384 kbps), HSDPA, IrDA, Bluetooth 2.0, Pop-Port USB 2.0, Wi-Fi 802.11 b/g, 3,5 mm jack s TV out (PAL/NTSC), mass storage,
zábava: Java, internetový prehliadač, stereo FM rádio, MP3/AAC/AAC+/eAAC+/WMA prehrávač, videohovor, Nokia Lifeblog 2.0, zabudovaný prijímač GPS,
batéria: BL-5F, 950mAh,
výdrž: do 6 h hovoru/230 h pohotovosti,
SAR: ??? W/kg (norma 2 W/kg)

Čo mu chýba:
výbojkový blesk, dotykový displej

Predpokladaný obsah balenia:
mobil, batéria BL-F5, nabíjačka AC-5, Stereo Headset HS-45, AD-43, USB kábel DKE-2, TV kábel CA-75U.

Kód: Vybrat vše

Nokia N95 je najnovší "nadupaný" mobilný telefón Nseries. Na prvý pohľad zaujme veľkým displejom, novou vysúvacou konštrukciou, ktorá pracuje v oboch smeroch, veľkým objektívom a funkčnou výbavou. Spodné rameno je možné vysunúť nahor, vtedy uvidíte len štyri tlačidlá hudobného prehrávača, a nadol, kedy sa zase objaví alfanumerická klávesnica.

Rozmery väčšie než N80, ale primerané funkčnej výbave a možnostiam. Vysúvacia dvojsmerná konštrukcia je veľmi kvalitná už v prípade prototypu. Pri vysúvaní sa palcom dotýkate ochranného sklíčka nad displejom. Menu 3 x 4 ikony alebo zoznam 6 ikôn pod sebou, animácie ikôn sú vypnuteľné. Okrem týchto dvoch známych štýlov menu sú prítomné aj ďalšie tri nové efektné 3D zobrazenia hlavnej ponuky.

Kontakty ani editor SMS sa, zdá sa, nezmenili. Nové je umiestnenie ceruzky a tlačidla "c". Novinkou je tiež prítomný jednoduchý, ale aj opakovaný budík (denne, týždenne, pracovné dni)! 3D tóny poznáme už z modelu N73, prítomné sú aj v N95. Aplikácia GPS data využije vstavaný GPS modul. Čítačka čiarových kódov akosi v prototype nefungovala. Aktívny kryt fotoaparátu je perfektný. 

Kód: Vybrat vše

Displej je väčší než v Nokii N73, ktorej obrazovka má zatiaľ rekordnú plochu 1 813 mm štvorcových, pričom Nokia N95 ponúka (pri rovnakom rozlíšení) pravdepodobne až 1 980 mm štvorcových. Po mojich výpočtoch pri dodržaní strán v (mnou odhadovanom) pomere 2:3 a (výrobcom danej) uhlopriečke 66 mm vychádza rozmer displeja Nokie N95 na 36 x 55 mm (Nokia N73: 37 x 49 mm),

Novinkou, ktorou sa inšpirovala u Nokie N93, je priame pripojenie ku TV pomocou kábla, ktorý nájdete priamo v balení.

Funkčnú výbavu odporúčam dobre naštudovať v základnej charakteristike na začiatku článku.

Kód: Vybrat vše

Nokia N95 je okrem telefónu aj fotoaparát, aj keď stále bez plnohodnotného blesku. Slabšia LED dióda (prakticky osvetlí len objekty do 0,5 m) je, ako som sa presvedčil v prípade Nokie N93, takmer bezvýznamná v porovnaní s bleskom v Sony Ericssone K800i. Na päťmegapixlové fotky z Nokie N95 sa už teraz teším, pri krátkom kontakte s ňou som len vyskúšal reakcie telefónu. Nechýba automatické zaostrovanie objektívu od Carl Zeiss, k dispozícii je kompenzácia expozície +2 až -2 po 0,5 krokoch, avšak stále pomerne komplikovane cez malé menu. Kompenzácia expozície pohybmi hlavného tlačidla (ako u konkurencie) vám zrejme bude chýbať. Optický zoom nájdete stále len v Nokii N93. Spustenie fotoaparátu bolo v prípade prototypu prekvapivo rýchle. Celoobrazovkový hľadáčik je očakávanou funkciou.

Špecifikácia fotoaparátu:
senzor: CMOS, 5 megapixel (2 592 x 1 944 b.)
výrobca a typ: Carl Zeiss Optics: Vario-Tessar lens
dĺžka objektívu: 5.6 mm
zaostrenie od 10 cm do nekonečna,
makro: 10-50 cm
mechanická spúšť: 1/1000 až 1/3 s
veľmi vydarený aktívny kryt objektívu.

Nechýbajú ani nové technológie, ako Nokia XpressPrint (priama tlač fotiek cez Bluetooth, pamäťovú kartu, Wi-Fi, USB kábel; info na nokia.com/xpressprint), XprexxShare (zdieľanie fotiek cez e-mail, Bluetooth, MMS+ info na nokia.com/xpressshare), XpressTransfer (prenos a organizácia fotiek a videí medzi zariadením a PC+ info na nokia.com/xpresstransfer).

Z bežných funkcií sa zrejme oproti Nokiám s OS Symbian 9.1 asi veľa nezmenilo, ale múdrejší budeme až po prvom kontakte s telefónom. Nepíše sa o prehliadači dokumentov, ale osobne neverím, že by v N95-ke chýbal. Podobne vidím problém v informáciách o podporovaných frekvenciách, raz sa o 850 MHz píše, inokedy nie.

Zvlášť musím pripomenúť prítomnosť GPS prijímača, ktorého parametre sú však zatiaľ neznáme.

K nahliadnutiu odporúčam aj produktovú stránku N95.

Záver

Nokia N95 je úplná novinka, ktorá nestihne ani vianočný trh, u nás ju môžeme očakávať zrejme až v marci - apríli. Ani jej cena nebude najnižšia, určite vám 20 000 korún stačiť nebude. Na druhej strane získate mobilný telefón, ktorý ponúka takmer všetko, čo sa vyskytuje u konkurencie. Lepší mohol byť už len displej (dotykový) a blesk (xenónový), avšak určite sa nehodí dnes N95 kritizovať. Prvé dojm z prototypu Nokie N95 sú veľmi kladné, spracovanie je výborné. Tvary, rozmery aj klávesnica sa zdajú byť veľmi dobre vyriešené, konštrukcia si bude vyžadovať na zhodnotenie niekoľkotýždňové skúsenosti.
Obrázek
Obrázek

Nokia N95 ve zkratce:

* Rozměry a hmotnost: 99 × 53 × 21 mm, 120 g
* Sítě a datové přenosy: GSM (900/1800/1900 MHz), GPRS, EDGE, UMTS (2100 MHz), HSDPA
* Paměť: vnitřní sdílená paměť 160 MB rozšířitelná paměťovými kartami miniSD
* Displej: aktivní TFT, 320 × 240 bodů, 16 milionů barev, uhlopříčka 2,6 palců
* Fotoaparát: 5 Mpx, autofocus, objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar s diodovým bleskem a krytkou, 6× digitální zoom, přední CIF kamera pro videohovory
* Natáčení videa: VGA rozlišení, MP4 a 3GP, 30 snímků/s, délka omezena jen volnou pamětí
* Konektivita: Bluetooth 2.0, infraport, Wi-Fi, konektor miniUSB, USB Mass Storage, Universal Plug and Play, připojení k TV
* Hudební funkce: přehrávání MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, FM rádio, 3,5mm jack, stereofonní reproduktory, připojení Bluetooth sluchátek
* Další funkce: Symbian S60 3rd Edition, GPS modul, webový prohlížeč s prací na šířku, e-mailový klient, Java MIDP 2.0, Push to talk
* Baterie a výdrž: BL-5F 950 mAh, pohotovostní režim 233 hod. (UMTS) nebo 228 hod. (GSM), doba hovoru 190 min. (UMTS) nebo 390 min. (GSM)
V.I.P.
Uživatelský avatar
Rosa
Mobil Extra User
Zařízení:
Samsung Galaxy Note 3 32GB Black
Příspěvky:
806
Registrován:
27. 03. 2007 15:00
Odesláno:
29. 03. 2007 18:05

Skvělá recenze se vším co má být.Ještě bych založil hlasování jakou barvu by jste chtěli.Na výběr je ze dvou barev Sand (písková) a Deep Plum (fialová).Já osobně bych bral Sand protože na mě je Deep Plum moc řvavá.Ale je to na vás.Jen u toho posledního článku bych opravil miniSD na microSD ale jinak skvělý článek.
Mobil Extra User
Grue
Odesláno:
29. 03. 2007 18:32

No tak osobně mi u obou zařízení chybí dotykovej displej :lol: takže jsem hlasoval pro E90 8) jinak nokie typu N80, N95 atd... mě vůbec nezaujaly, pač to jsou moc multimediální zařízení :roll: skoro žádná práce :( hlavně když to má 5Mpx a bůh ví co :lol:
Uživatelský avatar
mobiler
Mobil Čumil Plus
Příspěvky:
20
Registrován:
02. 03. 2007 07:09
Odesláno:
29. 03. 2007 20:26

Já bych tenhle mobil bral všema deseti, i když bych z jeho funkcí využil třeba jenom dvacet procent :D
Nokia 6630 + 1 GB RS-DV-MMC Kingston + sluchátka Stagg, co víc si přát ...

A novinka: Nokia N-Gage + 128 MB Pretec
Mobil Čumil Plus
Uživatelský avatar
Rusty-DC
Mobil Guru
Zařízení:
HTC HD2 NAND Android
Příspěvky:
210
Registrován:
03. 01. 2007 20:09
Odesláno:
30. 03. 2007 10:52

tento mobil som chcel ked vysla o nom prva bleskovka na mobilmanii, lenze ked si zoberiem ze je to mobil nabity funkciami ktore nezeru dost malo energie z baterky tak by som to musel nabijat castejsie ako N73tku. K tomu fotaku, naco mi je 5mpix , ked kvalita tych fotiek nie je ani na kvalite 3mpix len su velke jak prasa a to mi je fakt na 3veci. GPS? beriem, dobra vec, lenze baterka pojde dole vodou. Radsej GPS mobul a tak...proste sa mi zda zbytocne vyhodenych min. 25tisic SK....to by som investoval radsej uplne niekde inde :)
Mobil Guru
Uživatelský avatar
balu-balu
Mobil Plus User
Příspěvky:
55
Registrován:
24. 12. 2006 05:48
Odesláno:
03. 04. 2007 16:11

Je to perfektný-nadupaný mobil. Len škoda,že nie je dotovaný-v Máji mi končí zmluva v T-mobile. :(
Podobné zvieratko mám len ma skôr hnevá ten dotykový displaj- zdá sa mi že s tým"špáratkom" na verejnosti vypadám ako blb. :lol:
FS Pocket loox T 830,Huawei mediapad,
HTC one v, HTC desire-Bravo
Mobil Plus User
jirkab
Mobil Guru
Zařízení:
HTC One M8
Příspěvky:
163
Registrován:
18. 02. 2007 12:58
Odesláno:
03. 04. 2007 18:01

Od listopadu tak do půlky ledna jsem byl rozhodnutý, že si ten mobil koupím. Inzerovaná cena 550,- € bez daně se mi zdála také "přiměřená".
Po tom co jsem si přečetl diskuzi na

Kód: Vybrat vše

http://mobilforum.mobilmania.cz
: například, že se nebude při připojení k PC dobíjet z USB, ale bude nutné ji připojit pro nabití ještě k nabíječce (jelikož používám mobil jako modem - dost podstatná závada), GPS modul zřejmě nic moc (něco jako sirfII), navíc při zasunutí klávesnice se jeho citlivost ještě zhorší (GPS anténa je údajně pod klávesnicí :roll: - tudíž navigace pouze s vysunutou klávesnicí). Symbianový TomTom nepracuje v současnosti s integrovanou GPS, takže zatím jejich placená navigace pomocí Smart2go.
Pokud se jedná dotykového displeje tak v tom vidím spíše mínus této nokie - jsem v používání dotykového displeje nováček, ale musím říct, že už bych si nikdy nic bez něho nekoupil - nechal jsem si narůst na ukazováčcích nehty a zastřihl do špičky takže "klacík" vůbec nevytahuju (vlastně kecám: vytahuju tak dvakrát týdně, když se mi kousne IM+ a musím udělat SR). No a potom co začaly prosakovat zprávy s upravou ceny nad 20.000,- Kč už bylo rozhodnuto, že do ní jednoznačně nepůjdu.
Dost komicky na mě také působí příspěvky typu: že už se těší jak si vezme někdo N95 na akci u T-mobilu, Vodafone anebo někde na dědině i od O2 (v CZ). Mám názor, že bez pořádného datového použití HSDPA (wi-fi jsem trochu opomenul tam by se to datové použití dalo pochopit prakticky všude) jsou to fakt vyhozené prachy. No i když např. ty fotky co jsou zveřejněné nově jako, že z finální verze fw jsou fakt dobré. Těžké rozhodování, radím však obezřetnost a počkat na reakce ostatních nedočkavců, které si jí koupí. On se možná najde alespoň jeden, který se s tím nebude mazat a přizná, že udělal blbost a že není všechno zlato co se Nokia. :D





//EDIT: Linky do CODE!!! FigoX
Mobil Guru
Grue
Odesláno:
03. 04. 2007 18:21

Hele s telefonem to máš jak s ženskou :lol: :lol: těžce nadnešeně... když se zamiluješ na první pohled musíš jí mít :) jsem rád, že ohledně N95 jsem tento pocit neměl 8)
jirkab
Mobil Guru
Zařízení:
HTC One M8
Příspěvky:
163
Registrován:
18. 02. 2007 12:58
Odesláno:
03. 04. 2007 19:59

Hele teď jsi to přesně trefil. Zamiloval jsem se do ní hned jak jsem ji viděl, naštěstí jsem se zase odmiloval, přece jen to nebyla první láska :D.
Také už jsem si nějaké to zklamání z nenaplněného očekávání od telefonů zažil :( takže to nebylo zas tak těžké 8) .
Mobil Guru
40 příspěvků